Wpływ kolorów na nasze samopoczucie i zachowanie

Kolor może wpływać na nasze uczucia i emocje. Jedne wpływają na nas pobudzająco, inne nas spowalniają. Jedna dodają nam dobrego humoru, inne mogą nas przygnębiać. W tym artykule przyjrzymy się, jak różne kolory mogą wpływać na Twoje zdrowie.

Wpływ kolorów na zdrowie

Kolor może wpływać na nasz nastrój, emocje, a nawet zdrowie. Może również sprawić, że poczujemy się pełni energii lub zmęczeni, będziemy bardziej produktywni lub mniej skupieni na pracy. Chociaż nie ma jednego koloru, który w magiczny sposób wyleczy wszystko, co jest z tobą nie tak, ważne jest, aby znać wpływ koloru na codzienne życie, ponieważ może on mieć znaczący wpływ na twój umysł i ciało.

Psychologia kolorów opiera się na teorii, że pewne kolory bezpośrednio wpływają na nasz stan emocjonalny poprzez wyzwalanie reakcji w podwzgórzu (które kontroluje temperaturę ciała), przysadce mózgowej (która reguluje produkcję hormonów) i nadnerczach (które produkują adrenalinę). Chociaż niektórzy ludzie wierzą, że pewne kolory będą miały pozytywny lub negatywny wpływ na nich osobiście, istnieje wiele badań, które pokazują, jak każdy kolor wpływa na ludzi w ogóle. Wykazano, że kolory mają wpływ na poziom wydajności w pracy, jak również na wzorce snu w domu!

Wpływ poszczególnych kolorów na nasze samopoczucie

Czerwony: Ten kolor kojarzy się z miłością, gniewem i pasją. Reprezentuje również ciepło. Kiedy czujesz pożądanie lub złość, noś czerwony, aby dodać sobie energii!

Żółty: Żółty to szczęśliwy kolor, który reprezentuje optymizm i wesołość. Jeśli czujesz się przygnębiony, noszenie żółtego pomoże Ci podnieść się na duchu!

Zielony: Zielony symbolizuje wzrost, odnowę i stabilność. Jest również znany jako „kolor pieniędzy”, ponieważ promuje stabilność finansową, więc jeśli potrzebujesz trochę dodatkowej gotówki, aby spłacić rachunki lub pomóc rodzinie, to spróbuj nosić zielone ubrania!

Kolor czerwony

Czerwony jest ciepłym kolorem i kojarzy się z pasją, miłością i energią. Czerwony oznacza również odwagę, siłę i moc. Jeśli chcesz zwiększyć swoją pewność siebie lub promować pozytywne nastawienie, spróbuj nosić czerwone ubrania lub postawić więcej czerwonych dekoracji w swoim domu.

Możesz użyć jaskrawoczerwonych kolorów, gdy chcesz zachęcić do działania, ponieważ czerwień kojarzy się z niebezpieczeństwem. Udowodniono, że czerwień zwiększa przepływ krwi, co może pomóc Ci zachować czujność, jednocześnie zmniejszając senność.

Czerwony reprezentuje miłość, ponieważ jest to kolor róż, które są często używane jako część romantycznych gestów, takich jak kwiaty walentynkowe lub pierścionki zaręczynowe!

Kolor Niebieski

Niebieski jest kolorem uspokajającym. Może sprawić, że poczujesz się pewniej, pomoże Ci się skupić i ułatwi Twojemu ciału zrelaksowanie się i wejście w bardziej spokojny stan.

Wykazano, że niebieski zmniejsza poziom stresu i niepokoju, ponieważ sprawia, że ludzie czują się tak, jakby byli pod opieką lub byli chronieni. Może to wynikać z faktu, że kolor niebieski kojarzy się z wodą – wszyscy wiemy, jak relaksujące jest pływanie w oceanie lub kąpiel w basenie! W rzeczywistości wiele osób zgłasza, że czuje się spokojniej po spędzeniu czasu w pobliżu wody, co oznacza, że jeśli mieszkasz w pobliżu jeziora, spędzenie tam trochę czasu może mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne.

Oprócz pomocy w zapobieganiu objawom depresji, takim jak drażliwość i wycofanie się z bliskich ekspozycja na niebieskie światło podczas snu może również pomóc w leczeniu bezsenności, poprawiając czuwanie podczas braku snu. Wykazano również, że terapia niebieskim światłem skutecznie zmniejsza ból i poprawia nastrój u pacjentów z fibromialgią, którzy cierpią na przewlekły, rozległy ból całego ciała oraz migrenowe bóle głowy.

Kolory Zielony 

Zielony to kolor natury i jako taki ma uspokajający wpływ na ludzi. Wykazano nawet, że zmniejsza stres, niepokój i depresję. Ludzie, którzy przez pięć minut byli wystawieni na działanie zieleni, mieli niższe tętno niż ci, którzy byli wystawieni na działanie koloru niebieskiego. A ponieważ zielony jest dobry dla naszego zdrowia – zarówno fizycznie, jak i psychicznie – istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy częściej włączać go do naszego życia:

  • Zielony jest najbardziej relaksującym kolorem
  • Zielony sprawia, że czujemy się zdrowsi
  • Zielony poprawia wzrok

Kolor Biały

Biały to kolor, który kojarzy się z czystością, niewinnością i schludnością. Biały to kolor, który kojarzy się z pokojem, spokojem i pogodą ducha. Biały jest kolorem, który jest związany z słońcem i księżycem. Biały reprezentuje czystość i niewinność z natury, jak również jest symbolem pokoju, spokoju, czystości i prostoty. 

One thought on “Wpływ kolorów na nasze samopoczucie i zachowanie

Dodaj komentarz